NAPSALI O NÁS

Zprvu pěkné kousky oblečení se časem ničí a míří do popelnic. Pokud se ale vytřídí a dostanou do Moravského Krumlova, jejich život nekončí. Právě naopak. Ještě desítky let mohou sloužit k zadržování vody nebo izolaci stěn vlaků. Nové využití jim dává tamní výrobce netkaných textilií Retex, který se čím dál víc zaměřuje na cirkulární ekonomiku a výrobky šetrné k životnímu prostředí. „Letos očekáváme rekordní obrat, dosáhne přibližně 670 milionů korun,“ řekl HN Robert Šimek, ředitel společnosti spadající pod brněnskou skupinu Holdingtex.

Výrobce netkaných textilií z Moravského Krumlova Retex vyvinul ze starých mikin a svetrů materiál, díky kterému je možné vysadit zeleň i na střechách, které lze jen málo zatížit.

Jde o pěstební a hydroakumulační desku, která je určená pro lehké zelené střechy s minimální výškou substrátu. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí společnosti Filip Poštulka.
„Výhodou materiálu je, že ho lze použít na velké plochy. Architekti a projektanti můžou tuto textilii zvolit pro velké zelené střechy například administrativních budov či rozměrných hal. Materiál najde uplatnění i v případě menších ploch, tedy u rodinných domů, pergol a garáží, ale i u komunálních objektů, jako jsou zastávky tramvají a autobusů. Lze jej navíc využít i k ozeleňování městských a obecních ploch, například tramvajových pásů,“ uvedl Poštulka.

Krize kvůli koronaviru? Kdepak. Šéf moravskokrumlovské firmy Retex vyrábějící netkané textilie Robert Šimek přiznal, že letošní červenec byl vůbec nejsilnějším v její sedmdesátileté historii.

Spustili jste novou linku na výrobu netkané textilie, která denně zvládne až 20 tun materiálu. Jak se to projevilo?

Docela razantně. Nová linka má o 30 procent vyšší produktivitu než naše stávající. Je i technologicky pokročilá a dovoluje nám směšovat rozdílné materiály, z čehož plynou lepší vlastnosti výrobků. Linka je plně automatizovaná, k obsluze jsou třeba jen dva lidé na nasypání suroviny, odvezení hotových rolí a hlídání softwarového nastavení. Na trhu s geotextiliemi nám linka dává výhody oproti konkurenci. Její produktivita a nenáročnost na obsluhu je znát v ceně pro zákazníky, která může být o něco nižší.

Moravskokrumlovská firma s více než půlmiliardovým obratem, která letos oslaví 70 let od svého založení, právě spustila nové výrobní zařízení. To je největší svého druhu v České republice.
Linka zabírá prostor 1850 m2, což přestavuje zhruba 10 tenisových kurtů, a její pracovní šířka je sedm metrů oproti běžným čtyřem. Zařízení je navíc schopno vyprodukovat denně asi 20 tun finálního materiálu a k jeho obsluze jsou potřeba pouze dvě osoby.

Vynález chytrých českých hlav slaví úspěch ve světě. Zrodil se nedávno v jihomoravském Moravském Krumlově, kde tamní vývojáři české firmy Retex přišli na unikátní způsob výroby izolace z recyklovaného odpadu. Výhodou je, že její vlákna jsou odolná i proti požáru. Výrobky z Moravského Krumlova zaujaly dopravce v Německu, kam nyní míří obří zakázka pro tamní tramvaje.

Nový materiál s názvem Envizol Train zateplí moderní tramvajové vozy typu Škoda ForCity Plus v německých městech Chotěbuz, Frankfurt nad Odrou a Brandenburk an der Havel. Celkový objem izolace dodaný do braniborských zemí dosáhne téměř pěti tisíc metrů čtverečních. „Jedinečnost materiálu spočívá především v použití speciálních nehořlavých vláken a způsobu jejich uložení. Díky tomu plní nejpřísnější požadavky na požární bezpečnost a je zdravotně nezávadný,“ potvrdil úspěch mluvčí společnosti Retex Filip Poštulka.

Nejedna česká firma proráží i za hranicemi a jednu takovou si dnes i představíme. Jmenuje se Retex a svými produkty podporuje životní prostředí. Čím přesně se zabývá a jakým způsobem ji můžete podpořit i vy?

Společnost Retex vyrábí produkty do extrémních podmínek zrecyklovaných materiálů s vysokou přidanou hodnotou. Firma vznikla už vroce 1950 a dnes je jedním znejvětších zaměstnavatelů vJihomoravském kraji.

Už od svého počátku se zabývá trháním použitého textilu a následnou výrobou netkaných textilií. Využívá ho při výrobě u všech produktových řad. Padesát procent použitého textilu pochází zČR, proto firma výrazně ulehčuje životnímu prostředí přímo u nás. Navác kromě jsou při výrobě využívána i vlákna zrecyklovaných PET lahví.

Investičních příležitostí se v poslední době vyrojilo hodně. Není divu, když banky nabízejí nízké úroky a draze půjčují, akciový trh hlesá a trh nemovitostí je přehřátý. Jak ale úspěšně investovat, a přitom nenaletět těm, kteří chtějí současnou situaci zneužít?

Zajímavé a bezpečné budou vždy investice do tradičních firem, které jsou na trhu dlouho, jsou dlouhodobě stabilní i ziskové a přitom mají velkou perspektivu. Například i díky tomu, že určují trendy v oblasti cirkulární ekonomiky.

Investičních příležitostí se v poslední době vyrojilo hodně. Není divu, když banky nabízejí nízké úroky a draze půjčují, akciový trh hlesá a trh nemovitostí je přehřátý. Jak ale úspěšně investovat, a přitom nenaletět těm, kteří chtějí současnou situaci zneužít?

Zajímavé a bezpečné budou vždy investice do tradičních firem, které jsou na trhu dlouho, jsou dlouhodobě stabilní i ziskové a přitom mají velkou perspektivu. Například i díky tomu, že určují trendy v oblasti cirkulární ekonomiky.

Cestující sedící vedle sebe v tramvaji se spolu klidně baví bez nutného zvyšování hlasu, kterým musí překřičet hluk vydávaný při jízdě soupravou. Podobné situace zajistí nově vyvinutá samolepící protihluková izolace. Firma Retex ji dodá do nových tramvají, které si brněnský dopravní podnik objednal od společnosti Škoda Transportation.

"Samolepící materiál proti hluku dají montéři do stropů a boků uvnitř vozů. „Další textilii s drenáží pak umístí do podlahy. Tam se kromě zvukové izolace postará i o odvod kondenzované vlhkosti a bude předcházet korozi,“ přiblížil mluvčí Retexu Filip Poštulka.

Vyvinuli unikátní textilii pro zadržování vody pod vegetací na střechách. Patent firmy z Moravského Krumlova ocenili v Izraeli, nakoupili tisíce metrů.

"Blízkovýchodní stát bude využívat technologii vyvinutou v jihomoravské společnosti Retex. „Jde o netkané textilie pro takzvané zelené a modré střechy. Materiál se v Izraeli bude využívat na administrativní budovy, školy, skladové a výrobní haly, ale i na střechy rodinných domů či garážových stání. Jen během letošního roku dodá Retex do Izraele několik tisíc metrů čtverečních textilií,“ uvedl mluvčí společnosti Retex Filip Poštulka.

Výrobce netkaných textilií z Moravského Krumlova Retex dodá letos do Izraele několik tisíc metrů čtverečních textilií pro zelené a modré střechy. Materiál se v Izraeli bude využívat na administrativní budovy, školy, skladové a výrobní haly i na střechy rodinných domů či garážových stání, uvedl mluvčí společnosti Filip Poštulka.
"Metr čtvereční se v Izraeli začíná prodávat za cenu okolo 200 korun, jde o přibližnou cenu, celková se může navýšit ještě o marži prodejců. První objednávka je na necelých 10 000 metrů čtverečních," uvedl Poštulka.

Blízkovýchodní stát, který je světovým premiantem v boji se suchem, bude využívat technologii vyvinutou v jihomoravské společnosti Retex. Jde o netkané textilie pro takzvané zelené a modré střechy, informoval zástupce společnosti Retex Filip Poštulka. Materiál se v Izraeli bude využívat na administrativní budovy, školy, skladové a výrobní haly, ale i na střechy rodinných domů či garážových stání. Jen během letošního roku dodá Retex do Izraele několik tisíc metrů čtverečních textilií.

Zelené střechy jsou současným urbanistickým trendem, protože jejich výsadba na střechách městských domů pomáhá města v letních parnech ochlazovat. Zeleň na střechách také snižuje míru znečištění a hluku v městských zástavbách a pomáhá s odtokem dešťové vody. Výsadba rostlin pro zelené střechy však znamená pro stavby vyšší zatížení a rostliny vyžadují pro úspěšný růst specifické podloží. Česká firma Retex se sídlem v Moravském Krumlově, která se dlouhodobě věnuje výrobě tepelných a akustických izolací z recyklátů, tak vyvinula desku vyrobenou z recyklovaného textilu určenou speciálně pro zelené střechy.

RETEX uvádí na český a evropský trh kompozitní tepelnou a akustickou izolaci

Vyspělý akusticko-tepelně izolační materiál s vynikajícími parametry. Tím je nová izolace Envizol Train, kterou právě představuje technologická společnosti RETEX. Produkt splňuje nejvyšší bezpečnostní požární odolnosti - je nehořlavý. Izolace je vyráběna z recyklovaného materiálu metodou, která je v ČR i v Evropě jedinečná.
Produkt Envizol Train je vyrobený z polyesterových vláken se speciální úpravou. Jedinečnost materiálu spočívá především v použití speciálních nehořlavých vláken a způsobu jejich uložení.
Nižší hlučnost, vyšší odolnost

Likvidují viry a bakterie na povrchu, tvrdí výrobci. Pět tisíc ochranných roušek s obsahem stříbra věnovala domovům důchodců v Jihomoravském kraji moravskokrumlovská společnost Retex.

"Tři stovky kusů ochranných prostředků dostal například domov v Jevišovicích, sto padesát putovalo do Hostimi. „Nejvíce roušek směřovalo do diecézní charity, celkem 1780 kusů, po čtyřech stovkách dostala Armáda spásy a Centrum sociálních služeb Letovice,“ přiblížil mluvčí společnosti Filip Poštulka.

CERTIFICATION

We regularly test our products, both inhouse and at independent laboratories. The quality of our materials is also ensured by an advanced inspection system. The quality management system at RETEX is certified according to
ISO 9001, ISO 14001, IATF 16949, ISO 45001, ISO 50001, OEKO – TEX Standard 100 and IRIS Certification® Conformity assessment:2020 and based on ISO/TS 22163:2017
Our textiles also successfully undergo numerous customer audits.